Służewieckie centrum biznesowe walczy o swoją pozycję. Na terenie największej, polskiej dzielnicy biurowej powstają kolejne obiekty, które oferują różne funkcje
Warszawski rynek biurowy znajduje się w swojej szczytowej formie. Nigdy wcześniej w stolicy nie budowało się tyle, co dziś. We wszystkich rejonach miasta rosną nowe biurowce. Największą rozbudowę obserwować można w okolicy ronda Daszyńskiego. Bliska Wola, która bezpośrednio sąsiaduje z warszawskim Śródmieściem w szybkim tempie zapełnia się nowoczesnymi kompleksami i stanowi już mocną konkurencję dla stołecznego Służewca, największej dzielnicy biurowej w kraju.
Dziś przestrzeń miejska projektowana jest jednak inaczej niż kiedyś, kiedy powstawało słynne zagłębie biurowe na Mokotowie. Najlepsze, warszawskie kwartały aranżowane są teraz w bardziej przemyślany sposób, dzięki czemu zabudowa jest bardziej zróżnicowana pod względem urbanistycznym. Takie, prowadzone teraz w Warszawie inwestycje, jak Browary Warszawskie, ArtN, Centrum Praskie Koneser, czy EC Powiśle to typowe przykłady budownictwa wielofunkcyjnego, w których poza biurami projektowane są powierzchnie handlowe i usługowe, rozrywkowe i kulturalne, a także mieszkaniowe i hotelowe. Dzięki tego typu realizacjom i atrakcyjnemu zagospodarowywaniu terenu wokół nowych obiektów rozbudowywane obszary Warszawy obfitują w różne, ciekawe dla mieszkańców funkcje.
Przełamywanie służewieckiej monokultury biurowej
Inwestorzy odebrali naukę i nie popełniają już tych samych błędów co deweloperzy budujący mokotowskie centrum biznesowe, które jeszcze do niedawna miało jednolity, biurowy charakter, a teraz przechodzi swoistą transformację. Pod wpływem przemiany biurowy Mokotów, skupiający na swoim obszarze największą ilość powierzchni biurowej w Polsce, więcej niż w niektóre duże miasta, zmienia swój monokulturowy profil.
Jak informuje Mateusz Strzelecki, partner w Walter Herz, obszar nadal dynamicznie się rozwija, a w jego obrębie budują już nie tylko inwestorzy działający w segmencie biurowym, ale także deweloperzy mieszkaniowi i hotelowi. - Na terenie stołecznego Służewca w prowadzonych inwestycjach mieszkaniowych powstaje łącznie prawie 2,5 tys. lokali, a w nowych hotelach, które zostaną otwarte na tym terenie znajdzie się około 1,1 tys. pokojów – informuje ekspert Walter Herz.
- Ponadto Służewiec rozwija sieć usługowo-handlową i na terenie dzielnicy realizowane są liczne inwestycje, które wpływają na poprawę infrastruktury drogowej i komunikacyjnej w tej części miasta – dodaje Mateusz Strzelecki.
Nowe biurowce na Mokotowie
Z danych Walter Herz wynika, że na działkach posiadanych przez deweloperów na obszarze s��użewieckiego zagłębia może powstać jeszcze około 300 tys. mkw. powierzchni biurowej. Na Mokotowie realizowane są kolejne projekty biurowe, ale skala inwestycji prowadzonych w tym segmencie nie jest już tak duża, jak wcześniej.
- Deweloperzy odchodzą od zagęszczania służewieckiej zabudowy. Nowe inwestycje biurowe na Mokotowie jeszcze się pojawiają, ale projektowane budynki są już znacznie mniejsze. Przykładem może być oddany niedawno do użytkowania kameralny biurowiec Witosa Point usytuowany przy ulicy Idzikowskiego 30. Sześciopiętrowy obiekt z dwupoziomowym parkingiem podziemnym, którego jesteśmy wyłącznym agentem komercjalizacji, oferuje 6680 mkw. powierzchni całkowitej – podaje specjalista Walter Herz.
Ponadto, przy ulicy Cybernetyki w kompleksie biurowym Neopark w trzecim kwartale bieżącego roku ma zostać oddany do użytku kolejny budynek, którym dostarczy około 12 tys. mkw. biur. W ukończonym niedawno obiekcie D48 na 11 kondygnacjach biurowych od strony ulicy Domaniewskiej i 8 kondygnacjach biurowych od strony ulicy Postępu znalazło się natomiast ponad 26 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni.
Służewieckie hotele
Na warszawskim Służewcu dobiega też końca budowa pierwszego etapu wielofunkcyjnego kompleksu P4. W jednym z dwóch budynków, które realizowane są w ramach tego projektu powstać ma czterogwiazdkowy hotel biznesowy Vienna House Mokotów ze 164 pokojami, przestronnymi salami konferencyjnymi i częścią rekreacyjną. Placówka ma zostać otwarta pod koniec tego roku.
Już na przełomie maja i czerwca br. w biznesowej części Mokotowa u zbiegu ulicy Cybernetyki i Postępu gości przyjmie też hotel Hampton by Hilton Warsaw Mokotow, który zaoferuje 163 pokoje.
W ostatnim kwartale tego roku zaplanowane zostało również otwarcie hotelu Four Points by Sheraton Warsaw Mokotów, w którym znajdzie się 190 pokojów, część konferencyjna o łącznej powierzchni około 400 mkw., restauracja z barem i centrum fitness.
Walka o najemców
Nowe obiekty komercyjne i inwestycje mieszkaniowe urozmaicają infrastrukturę Służewca, który także dzięki otwieranym placówkom gastronomicznym i rozrywkowym, poprawia swoją konkurencyjność. Po piętach depcze mu bowiem nowe centrum biznesowe, rozrastające się w rejonie ronda Daszyńskiego, które oferuje już 630 tys. mkw. biur.
Z danych Walter Herz wynika, że inwestycje powstające obecnie w promieniu 1,5 km od ronda dostarczą wkrótce na warszawski rynek kolejne ponad 600 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni. Najbardziej spektakularnym projektem, jakiego budowę można obserwować na tym terenie jest kompleks Varso Tower z ponad 140 tys. mkw. powierzchni, w którym znajdzie się najwyższy budynek w Unii Europejskiej, mierzący z iglicą 310 metrów.
Zdaniem Mateusza Strzeleckiego mokotowskie centrum biurowe ma jednak pewne atuty, które pozwalają mu utrzymać dobrą pozycję na rynku. - Wola może się poszczycić bardzo nowoczesnymi, często spektakularnymi inwestycjami i bogatą infrastrukturą komunikacyjną, ale ma to swoje przełożenie na czynsze za wynajem powierzchni biurowej, które na Mokotowie są o około 30 proc. niższe – zauważa specjalista.
Zaznacza również, że dużym walorem mokotowskiego zagłębia jest skupienie na jego terenie licznych międzynarodowych podmiotów i liczących się światowych marek, co przyciąga kolejne firmy, stawiające na sąsiedztwo ułatwiające kontakty B2B. Wśród atutów Służewca Mateusz Strzelecki wymienia także bogatą i różnorodną ofertę biurową oraz sąsiedztwo lotniska Chopina.
Autor: Walter Herz
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz